Yükleniyor

Genç Bir Girişimci Olmanın Önemini Fark Edin!

Genç beyinler, hayatlarının en önemli çağlarındalar. Yeteneklerinden şüphe duyacak kadar toy, fikirlerini hayata geçirecek kadar enerjik ve istekliler. Tedirginliklerini atıp başarıya ulaşma fikri ne kadar zor görünse de girişimcilik evresinde atacakları her adım hayatlarında bir dönüm noktası yaratacak. Genç beyinlerin birçoğu bu yolda başladıkları işin sonunu görmeden pes etse de attıkları adımları doğru seçtikleri sürece başarısız olup vazgeçme ihtimalleri yok denilebilecek seviyeye indirgenebilir. Peki nedir bu adımlar?

Öncelikle inovatif düşünce yapısına sahip olmayı öğrenmelisiniz. Böyle söylenince akla teknik bilgilere sahip olmak gelse de aslında işin başı kişisel alışkanlıkları düzenlemek. Kendinize bir hobi edinerek başlayabilirsiniz bu yola. Edindiğiniz hobiler sayesinde yeni insanlarla tanışacak ve istemsizce küçük fikirler üretmeye başlayacaksınız. Hobiler dışında örnek vermek gerekirse yeni yerler keşfedebilir veya daha fazla kitap okuyabilirsiniz. Bu iki adım farklı bakış açıları kazanmanızda oldukça etkili olacaktır. Kişisel olarak kendinizi geliştirdikten sonra girişimcilik bakımından düşünsel bir evreye geçmiş olacaksınız.

İkinci evremiz için kısaca minimalist düşünce tarzı diyebiliriz. Minimalizm, girişimci beyinler için işleri kolaylaştıran yollardan biridir. Kişiyi yormadan etkili bir fikir ortaya çıkmasını sağlar. Bu aşamayı basite indirgersek gün içinde yapacaklarınızın listesini yapmak bile olabilir. Çünkü minimalizm, daha az konuyu daha gerekli hale getirmek demektir. Bizim için gerekli olmayan, kafamızı kurcalayan konuları geri planda bırakıp hayatımızda işimize yarayabilecek düşüncelere yer vermemiz gerekiyor. Zihnimiz mevcut alanları doldurmaya oldukça meyilli. Biz de zihnimizin bu alanları minimalist bir şekilde doldurmasına yardım etmeliyiz. Her şeye evet diyemeyiz. Hayır demek de bir girişimci için evet demek kadar önemli.

İşe yarar bir fikir oluşturmak için kendimizi ve düşünce tarzımızı geliştirme kısmını ilk iki adımda hallettiğimizi varsayarsak somut kısımlara yönelebiliriz. Girişimcilik serüveninizde sizi doğrunuzda destekleyip yanlışınızda düzeltecek insanlara ihtiyacınız olacak. Bu yüzden öncelikle güçlü bir ekip kurmalısınız. Çünkü fikir size ait olsa da tüm yükü sırtlanmanız mümkün olmayacaktır. Başka bir ipucu olarak doğru bir iş modeli çıkarmanın ve net mesajlar iletmenin girişiminizi daha değerli kılacağını söyleyebiliriz.

Tüm bunlar güzel, hoş evet ama genç bir beyin neden girişimci olsun? Günümüzdeki en yaygın sorulardan biri bu. Girişimci olmak kolay iş değil, büyük sorumluluklar almayı gerektiriyor. Fakat, bu sorumlulukları alıp başarıya ulaşıldığında elde edilecekler de aşikar. Her şeyden önce hayal ettiğiniz yerde olacaksınız. ‘‘Yaptım, hayal ettim ve başardım.’’ diyebileceksiniz. Kendinizi ve ne istediğinizi keşfetmiş olarak ilginiz olan yerde olacağınız için karşınıza çıkan zorluklar artık sizi yıldırma yolunda daha çok çabalamak zorunda kalacaklar. Çoğumuz engellerle karşılaşınca vazgeçtiğimizden hayallerimize yaklaşmayı başaramıyoruz. Ama bu işin sonunda siz, olmak istediğiniz yerde, olmak istediğiniz kişi olarak bulunacaksınız.

Girişimci olmanın, üretmenin ve hayal kurmanın yaşı yok. Henüz her şey için enerjiniz varken, hayatınıza doğru yönü verme fırsatınız varken denemekten korkmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harika İşler
Harika İşler

İlgili Mesajlar