Yükleniyor

Neden Merak Etmeliyiz?

Merak, günlük yaşantımızda olan şeyleri anlamaya çalışmakla ve sürekli sorular sormakla kazanılan bir özelliktir. Küçüklüğümüzden beri sürekli duyduğumuz “Fazla merak iyi değildir.” savunmasının aksine merak, yaşam boyu öğrenmenin devamlılığını sağlayan en önemli yapı taşlarından biridir.
Büyük şeyler elde etmek için büyük riskler almayı göze alan kişiye “girişimci” denir. Gerçek bir girişimci hatalarından ders alır ve geçmişe takılmak yerine geleceğe bakar. Merak duygusunu geliştirmek, bir girişimcinin başarısızlık duygusuna karşı sahip olabileceği en önemli özelliklerin başında gelir.
Sorguladıkça yeni soruların çıkması bir dezavantaj gibi gözükse de bir girişimci bunu bir avantaj olarak görür. Walt Disney bu konu hakkında; “Sürekli ilerliyor, yeni şeyler üretiyor ve yeni kapılar açıyoruz. Çünkü biz meraklı insanlarız ve merak bize yeni kapılar açıyor.” diyor.

Fazla merak neden iyidir?

İnsan düşünen bir canlıdır. Bu özelliği merakla birleştiği zaman çevresindeki olayları çok daha iyi analiz etmeye başlar. Analiz ederken farklı açılardan düşünmesi, yaratacağı ürünü veya hizmeti ileri taşımasında en büyük yardımcısıdır.
Kişiler gibi şirketlerin de sürekli merak etmesi ve bu meraklarını gidermeleri gerekiyor. Merak etmeyen şirketler hızla ilerleyen dünyanın sorularını cevaplayamayacak hale gelecek ve tarihin tozlu sayfalarına kaldırılacaktır. Dijital çağ insanların beklemediği şekilde hızlı değişiyor. Apple otonom araçlar için çoktan adımını attı, Facebok dijital para devi olmaya oynuyor. Attıkları bu adımların tek nedeni gelişen teknolojinin olduğu her alanda var olmak ve trendleri ilk yakalayabilmek.

Motivasyon

Girişimcilerin çoğu fikirlerine aşıktır. Merak bu fikre daha realist yaklaşmanıza, eksiklerinizi bulmanıza ve öğrendiğiniz yeni bilgileri bu eksikleri en doğru şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Araştırdıkça ve denedikçe karşınıza çıkan eksiklikleri tamamlayıp en doğru yolu bulmaya yaklaşırsınız. Merak ile birlikte yoluna giren sorunları gördüğünüz zaman işinize dört elle sarılırsınız.
Hayatımızın her saniyesinde olması gereken merak bizi ileriye taşıyacak ve daha renkli bir hayata sahip olmamızı sağlayacak. Merak ile kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harika İşler
Harika İşler

İlgili Mesajlar