Yükleniyor

Risk, Girişimcinin Vazgeçilmezidir!

Risk almadan girişimci veya bir iş insanı olamazsınız çünkü bütün büyük işler büyük risklerle başlamıştır. “Risk alın ama kumarbaz olmayın” diyor Mustafa Özel, Yönetebilen Türkler kitabında. Bu kitabında on iki tane Türk girişimcinin hayatından çıkardığı dersleri özet olarak bizlere sunuyor. Bu yazımda başarılı olmuş girişimcilerin nasıl risk aldıkları üzerinde duracağım.

İshak Alaton, “Risk al, dünyaya dal.” diye öğüt veriyor girişimcilere. Kendisi askerliğini yaptıktan sonra Kavala adlı bir traktör firmasında muhasebe işleriyle ilgileniyordu. Maaşı 120 liraydı ve “Çalıştığı şirkete ne kazandırabilirim?” diye araştırıyordu. Şirketine yeni iş fırsatları bulmak için sağa sola mektuplar yazıyordu ki Volvo kamyon bayisi ile anlaştılar ve maaşı 400 liraya çıktı.

Çoğu insan artmış maaşını ve orada kazandığı imajını korumak ister. Lakin İshak Bey kendisinden önce muhasebede çalışan kişinin 70 yaşında olduğunu öğrendiğinde “Ben de böyle mi olacağım?” dedi ve hayatını değiştirmeye karar verdi.

İsveç konsolosluğuna gidip kendisinin İsveç’e göndermelerini istedi. Konsoloslukta, senin elinden ne gelir daha diploman yok cevabını alır ve bunun üzerine elinden her iş geleceğini söyler. Sonrasında İsveç’e kaynakçı olarak gönderilir. Aile bireylerinin getirdiği kitap ve plaklarla çalışıp beş ayda İsveççeyi öğrenir. Burada dikkat etmemiz gereken şey, İshak Bey’in zaten başarılı olduğu bir mesleği kolaylıkla bırakıp hiç bilmediği bir ülkeye yolculuğa çıkabilmesidir. Hayatta bu kadar radikal olarak aldığımız kararların sayısı belki de bir eldeki parmak sayısını geçmez ama tüm hayatımızı şekillendirir. İshak Bey Lüzumsuz Adam kitabında, oradaki hayatından edindiği deneyimlerin ne kadar önemli olduğunu bizlerle paylaşmaktadır.

Bir diğer önemli girişimcimiz ise bizlere diyor ki kazanmak için mutlaka risk alın. Bu sözün sahibi Finansbank’ın kurucusu Hüsnü Özyeğin.

“1987’de Finansbank’ı kurdum. Aslında böyle bir hayalim yoktu. Her şey kendiliğinden gelişti. Fakat ben de gerekli riskleri aldım. İki evim vardı, satarak kiraya çıktım. Kendi paranızı riske edemezseniz, girişimci olamazsınız. Kendi varlığını tehlikeye atmanın hem heyecanını, hem de korkusunu yaşamanız lazım!” Hüsnü Özyeğin

Bir işe girdiğinizde varınızı yoğunuzu ortaya koymalısınız. Parayı başka bir yerden bulayım da iş olmazsa bana zarar gelmesin diyemezsiniz. Risk almak zorundasınız.

Davut Doğan’ın hayat hikayesi diğer girişimcilerden farklı. Davut Bey, girişimciliği bir hedef veya hayal olarak değil, bir kaçış olarak kullanmış. Davut Doğan kariyerine devlet memuru olarak başlamış. Sonrasında ise girişimci olmak zorunda kalmış diyebiliriz. Bir de kendi ağzından dinleyelim. “Okuduğumuz kitaplar yüzünden, memurlukta sakıncalı bulunduk. Askere gittik. Askerdeyken, memurluktan atıldığıma dair bir yazı geldi. İtiraz ettim altı ay uğraştım işime geri döndüm. Fakat önce Ankara’ya sonra Çankırı’ya sürülünce, istifa ettim. Sırtımı devlete değil, hayallerime ve cesaretime dayayıp girişimci oldum.” Şimdi gayet başarılı bir kariyere sahip olan Davut Bey’in başına böyle bir durum gelmemiş olsaydı acaba kendisi yine girişimci olur muydu?

Üç girişimcide de ortak bir özellik görüyoruz. Üçü de hayatında konfor alanını terk etmiş insanlar. Kimi isteyerek terk etmiş kimi zorunda kalmış. Sebepleri farklı olsa dahi sonuç aynı. Risk almadan güvenli ve rahat bir yaşam tarzı insanoğlunun potansiyelini körelten şeyler. Risk alacağız elbet ama kumar oynamayacağız. Çünkü risk almadan kazanamayız. Bu üç şahıs ve nice iş insanı doğru risk aldığı için başarılı oldu. Bunun dışında risk alıp da başarısız olan insan sayısı daha fazla. Bunları da öğrenmemiz onların hatalarından bizim ders çıkarmamız gerekmektedir.

Bu yazıda elimden geldiğince doğru risk almış başarılı girişimcilerden bahsettim. Bir başka yazıda daha görüşmek üzere esen kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harika İşler
Harika İşler

İlgili Mesajlar