Yükleniyor

Üniversite Yıllarında Neler Yapabilirsiniz?

MEF Üniversitesindeki eğitimime başlamadan önce rektör yardımcımız Erhan Erkut’un adını duymuş, öğrenciler için hazırladığı videoları izlemiş ve girişimciliğe neden bu kadar değer verdiğini merak etmiştim. Gördüklerim sonucunda girişimciliğe olan merakım iyice arttı. “Acaba okul başlayana kadar ben ne yapsam?” diye düşünerek harekete geçtim ve sonuçta çeşitli etkinlikler keşfettim. Sizlerle bulduğum bu etkinlikleri ve elde ettiğim deneyimleri paylaşmak istiyorum.

Youthall

Youthall’u daha önceden duymuşsunuzdur. Çoğunlukla üniversite öğrencileri, ilgilendikleri şirketlerin iş ve staj ilanlarını kovaladıkları, çok çeşitli etkinlikleri takibe aldıkları bir site. Ben yaklaşık 3 ay önce, yaz aylarımı boş geçirmemek adına iş arayışına girmiştim. Şirketlere ve girişimlere “Para istemiyorum, sadece tecrübe edinmek istiyorum. Lütfen beni gönüllü stajyer olarak alın.” diye e-postalar atıyordum. Artık “Bu yaz da böyle oldu ne yapalım” gibi bir ruh haline girmişken Webbilir şirketinin ilanını Youthall’da gördüm. Bir stajyerde aradıkları nitelikleri okurken bir cümle dikkatimi çekti: “…eğer kitap okumayı ve kitap sohbeti yapmayı seviyorsan görüşmeye bekleriz!”. Hâlâ aktif olarak WordPress Developer olarak part-time çalıştığım Webbilir’deki staj günlerim işte böyle başladı. WordPress ve özel yazılım kullanarak müşterileri için internet sitesi yapan bu şirket, web sitesi tasarımı, sosyal medya yönetimi, yazılım ve mobil uygulama geliştirme gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Benim de içinde bulunduğum Web Sitesi Tasarımı ekibinde kendimi geliştirirken farklı üniversitelerin farklı bölümlerinden gelen öğrencilerle fikir alışverişi yapma fırsatı buluyorum.

Türkiye genelinde etkinliklerin, iş ve staj ilanlarının paylaşıldığı Youthall’u takip etmek isteyenlere önerebilirim.

YGA (Young Guru Academy)

YGA, Türkiye’de kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. Görme engelli teknolojileri, robotik ve kodlama setleri (Twin) ile Türkiye’nin en dezavantajlı bölgelerindeki çocuklara ulaşarak özgün projeler üreten özgüvenli bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. YGA Zirve başvuruları, internet üzerinden yapılan iş başvurularını andırıyor diyebiliriz. Video ile kendini tanıtmanı ve özel olarak belirledikleri soruları yanıtlamanı istiyorlar. Sonrası heyecanlı bir bekleyiş süreci. Kabulün ardından çeşitli seminerlere katılıp, adım adım ilerliyorsunuz.

Türkiye’nin her yerinden katılım olduğunu belirtmeliyim. Aziz Sancar, Mehmet Toner, Doğan Cüceloğlu ve Sevinç Atabay gibi birçok ünlü isimle çalışan YGA’da gönüllü olmak istiyor ve bir sivil toplum kuruluşunda yer almak istiyorsan, YGA Zirvelerine katılıp daha fazla bilgi edinebilirsin.

Lions Gençlerarası Değişim Programı

Lions Öğrenci Değişim Programı, seçtiğiniz bir dilin (İngilizce, Almanca, Fransızca) yazılı ve sözlü sınavına tabi tutarak aldığınız puana göre yurt dışına çıkma imkanı sunuyor. Sınavlarda film zevkinden tutun neler okuduğuna dair sorular soruluyor çünkü gittiğiniz yerde Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeniz bekleniyor. Sizden sadece uçak bileti ve vize paranızı ödemenizi istiyorlar, orada herhangi bir harcama yapmıyorsunuz, kaldığınız aile her türlü masrafınızı karşılamakla sorumlu tutuluyor. Gittiğiniz ülkede dünyanın her yerinden belirli yaş aralığında öğrencilerle 1 hafta kamp yapıyor, 1 hafta da aile yanında kalıyorsunuz. 2018 yılının yaz ayında İtalya’ya gittim ve orada bir ailenin yanında 10 gün kadar kaldım. Kaldığım ailenin çocukları da bu program ile Amerika, Finlandiya hatta Türkiye gibi ülkeleri gezmiş ve birçok ülkeden arkadaş edinmişler. Aile yanında konaklama süreniz bittikten ve gözü yaşlı bir şekilde herkesle vedalaştıktan sonra kampa geçiyorsunuz. Orada diğer ülkelerden gelen öğrencilerle 10 gün daha geçiriyorsunuz.

Bu projede siz de evinize öğrenci kabul edebiliyorsunuz. Hatta önceden öğrenci misafir ederseniz puanlama sisteminde ek puanla ülke seçiminde avantajlı duruma geçebiliyorsunuz. Misafir ettiğiniz öğrenci ile geldiği ülkenin kültürünü tanırken siz de dilinizi geliştirme fırsatı bulabilir, Türk misafirperverliğini göstererek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu program sınırların ötesinde dostluklar kazanmak için büyük bir fırsat. Eğer siz de dünya insanı olup güzel bir yaz ayı geçirmek istiyorsanız kesinlikle başvurun derim.

Koç Üniversitesi Pazarlama Kampı

Geçtiğimiz yıllarda Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde 2 gün süren ve Koç Üniversitesi Pazarlama Kulübü tarafından düzenlenen KAMP’a katıldım. Cumartesi ve pazar günleri sabah erken saatlerde kampüse gidip bir tam günü orada geçirdik. Unilever, Pfizer, Mondelez, Loreal gibi büyük markalar gelip alt kollarından, çalışan olarak tecrübelerinden ve işe alımlarda karşı taraftan neler beklediklerinden bahsetti. Etkinliğin son gününde workshoplar ve iş mülakat provaları yapıldı. Ben de araba kiralama şirketi olan Zipcar’ın vaka analiz çalışması workshopuna katıldım. “Marka bilinirliğini artırmak için ne yapardınız?” sorusuna belirli bir sürede grup olarak cevap vermemiz istendi. Ne kadar üzülsem de grup olarak kazanamadık ama 1. olan gruba Zipcar’da staj, 2. olan gruba da 1 yıl bedava üyelik gibi ödülleri oldu. Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olup ileriye dönük planı olmayan bir öğrenci olarak bu etkinlikten yararlandım diyebilirim. Aramızda kalsın, etkinlikler arası ikramları da çok güzeldi.

2020 Kampı ile ilgili henüz bir paylaşım yapılmamış ama kulüp neler yapıyor diye merak ediyorsanız, sosyal medya hesaplarını takip ederek daha fazla bilgi edinebilirsin.

SosyalBen

SosyalBen, dezavantajlı bölgelerdeki 7–13 yaş aralığındaki çocukların sosyal benliklerini keşfetmeleri için çalışmalar düzenleyen bir sivil toplum kuruluşu. Yaklaşık 2 yıldır SosyalBen gönüllüsüyüm. Sadece üniversite öğrencilerinden oluşan bu kuruluş, dezavantajlı bölgelerdeki taşımalı okulları ya da köy okullarını belirleyip 14–15 kişilik bir ekip ile belirlenen okula gidiyor ve çocuklarla 1 hafta geçiriyor. Resim, müzik, drama, icat, yaratıcı yazarlık, fotoğrafçılık, spor gibi atölyeler açılıyor ve çocuklar ilgi alanlarına göre seçim yapıyor. İstanbul, Mersin, Bursa, Erzurum, Eskişehir gibi pek çok ilde temsilcilikleri mevcut. SosyalBen ile 2018 Mayıs ayında Erzurum’un Pasinler ilçesine gittim ve spor atölyesi açtım. Açılan atölyelerde belirlenen eğitimlerin yanı sıra çocuklara renklerin cinsiyetinin olmadığını, üniversiteye gitmenin ne gibi avantajlar sağladığını anlattık ve onlara kattıklarımız kadar biz de gönüllüler olarak birçok şey kazandık. Kurucusu Ece Çiftçi, daha lise dönemindeki hayalinin peşinden giderek gerçek bir girişimcilik örneği sergilemiş ve bugün bu girişim ülke sınırları içinde birçok çocuğun yüzünü güldüren büyük bir organizasyon haline gelmiş durumda. Geleceği değiştirmeye çocuklardan başlamamız gerektiğine inanan birisi olarak SosyalBen’e katılmanızı, en azından bir sivil toplum kuruluşunda yer almanızı kesinlikle öneririm.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

Yeter bu kadar eğitim, biraz da kafa dağıtalım diyorsan Yapı Kredi Kültür Sanat etkinlikleri muhteşem. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler “Kitap okumaya vakit mi kalıyor?” veya “Yapacak tonla işim var, bir de sergi mi gezeceğim?” diyor ve içimden “Evet!” diye bir çığlık yükseliyor. Ben de bu aralar neler okusam, hangi ödevime başlasam derken dönemin ilk vizesinin yaklaşmakta olduğunu öğrendim ve planlarımı ertelemek zorunda kaldım. Fakat yukarıda bahsettiğim listedeki etkinliklerin hepsi sizi bir mülakata alıyor ve konu dönüp dolaşıp “Tamam okuyorsun ama sen daha başka neler yapıyorsun?” sorusuna geliyor. Genç bir birey olarak kendimi her yönden geliştirmeye çalışıyorum ve sizlere de aynısını öneriyorum.

Ayırdığınız vakti değerli kılan sergiler, sergi söyleşilerinden okuma atölyelerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Yapı Kredi Kültür Sanat etkinliklerini yakından takip ediyorum ve sizlere de öneriyorum.

Bu liste sana tam anlamıyla girişimcilik içerikli gelmeyebilir ancak emin ol hepsi bir şekilde senin girişimci ruhunu ateşliyor.

İlk yazımda beni yalnız bırakmadığın için teşekkür ederim. Eğer senin de takip ettiğin program ve etkinlikler varsa benimle paylaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, iyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harika İşler
Harika İşler

İlgili Mesajlar